Dekorasyon

Evinize Şıklığı Ve Konforu Getirecek Koltuk Takımı Seçiminde Püf Noktalar

Ev, ofis gibi iç mekanlarda ilk göze çarpan eşyalardan olan koltuk takımı, kuşkusuz dekorasyonda şıklığın en büyük tamamlayıcısı! Özellikle salon dekorasyonu dizayn edilirken estetik bir görünüm yakalamak için sizi yansıtan bir koltuk takımı seçimi yapmalısınız. Seçiminizi tarzınıza uygun bir modelden yana kullanmanız gerektiği gibi, takımın rahatınızı sağlayacak konfor sunan bir model olmasına da dikkat etmelisiniz. Karakteriniz ve tarzınız kadar evinizde bir evcil hayvanınızın olması da koltuk seçiminizde oldukça etkili… Peki en ideal takımı nasıl seçmelisiniz, gelin göz atalım…

Koltuk Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru koltuk takımı seçimiyle hayallerinizi süsleyen bir eve kavuşabileceğiniz gibi yanlış bir tercihle şık tasarlanmış bir eve bile gölge düşürebilirsiniz. Uzun yıllar pişman olmadan kullanabileceğiniz bir takıma sahip olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Şimdi, bu önemli hususlara değinelim.

● Farklı zevklere yönelik çok çeşitli koltuk takımı modelleri mevcut. Modayı yakından takip eden ve yeniliklere açık birisiyseniz seçiminizi modern koltuk takımı modellerinden yapmanız sizin için en doğru tercih olur. Eğer geleneksel tarzdan kopamıyorsanız, sizin için en ideal seçim nostaljik bir hava oluşturmanızı sağlayacak klasik koltuk takımı modelleri…

● Seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer husus ise koltuk takımı fiyatları. Seçiminizi hoşunuza gidecek ancak bütçenizi de zorlamayan bir modelden yana kullanırsanız hem cebinizi hem de evinizi mutlu edebilirsiniz.

● Beğendiğiniz modeli satın almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta koltuğun kalitesi. Koltuk modellerinde kaliteyi belirleyen unsurlar koltuğun süngeri, kumaşı ve iskeletinde kullanılan malzemelerin dayanıklı olması. Eğer küçük çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa deri ve kadife koltuk takımlarından uzak durmalısınız. Çünkü bu kumaş türleri hem zor temizlenir hem de çocuklarınızın üstünde zıplamasına ve sevimli dostlarınızın pençelerine uzun süre dayanmaz. Temizliği kolay yapılan bir koltuk istiyorsanız kumaşı keten, fiber ve tay tüyü olan bir seçim yapmalısınız. Ayrıca gürgen, ceviz, kayın ve çam ağaçlarından yapılan koltuk iskeletleri oldukça sağlam olması nedeniyle uzun yıllar kullanılabilir.

Koltuk takımı alırken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer ayrıntı ise koltuğun rahatlığı. Günün yorgunluğunu üstünde atacağınız koltuk mutlaka sağlığınıza zarar vermeyecek ergonomik bir tasarıma sahip olmalı. Koltuğun süngeri ne çok sert ne de yumuşak olmamalı. Koltuk üzerinde ki düğme detayları da yaslandığınızda sizi rahatsız etmeyecek şekilde konumlandırılmış olmalı.

Renk Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Koltuk takımı ile evin uyumunu sağlayan en önemli faktör hiç şüphesiz ki koltuğun rengi. Koltuk modelinizi seçerken elbette sevdiğiniz renkler arasından bir seçim yapmalısınız. Ancak koltuklarınız için renk seçimi yaparken evde ki halı, vitrin gibi diğer eşyalar ile duvarların rengini de göz önünde bulundurmalısınız. Duvarlarınız ve mobilyalarınız beyaz, krem gibi renklere sahipse koltuk takımınızı pembe, mor, mavi gibi canlı renklerden yana kullanmak evinize bir enerji katar. Ancak duvar renginiz ya da mobilyalarınız ve halınız koyu tonlardan oluşuyorsa beyaz ve gri gibi daha sade renk tonlarına sahip koltuklar ile evde ki karmaşık görüntünün önüne geçersiniz.

Eviniz İle Uyum Sağlaması İçin Ölçülere De Dikkat

Koltuk takımı almadan önce mutlaka kullanacağınız evin boyutuna göre bir model seçmelisiniz. Koltuk takımları ihtiyaca göre ve odanın büyüklüğüne göre 2, 3 ve 4 kişilik koltuklardan oluşuyor. Ayrıca berjerler ile takımı tamamlamak de mümkün. Küçük bir odanız varsa alanı daha tasarruflu kullanmak için ”L koltuk” olarak bilinen köşe takımlarını da tercih edebilirsiniz. Evinize en uygun koltuk takımını, bütçenize en uygun fiyatlarla https://www.koctas.com.tr/ ‘de bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu