Yeme İçme

Yağlar ile ilgili gerçeklik yansıtmayan 5 bilgi

Yağlar hakkında ortalıkta çok yalan dolanıyor. Yazımızı okuyun, bu yalanların doğru olmadığını görün ve bu önemli makrobesini diyetinizde tekrar kullanmaya başlayın!

  1. Düşük Yağlı Diyetler En Sağlıklı Diyetlerdir

Yağ ve kolesterol, yapılan araştırmalar sonucu 1940’lı yıllarda düşmanımız olmuştur. Örneğin, 1980’de yayınlanan Amerikalılar İçin İlk Beslenme Rehberinin üçüncü yönergesinde “Çok fazla yağ, doymuş yağ ve kolesterolden kaçının” maddesi bulunmaktadır.

2000’li yıllarda ise, az yağlı bir diyetin bir zamanlar düşündüğümüz kadar yararlı olmadığı kanıtlanmaya başlanmıştır.

Mesela, çoğumuzun bildiğinin aksine, düşük yağlı bir diyet kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaz. Günümüzde, düşük yağlı diyetlerin diğer diyetlerden daha iyi olmadığını ve hatta duruma göre tehlikeli olabileceğini biliyoruz.

  1. Yüksek Yağlı Diyetler En Sağlıklı Diyetlerdir

Az yağlı diyetlerle ilgili kanıtlar ortaya çıktıkça, medyanın bir kısmı u dönüşü yaparak bize yağ ve kolesterolün düşman olmadığını, sağlığımız için faydalı olduğunu anlatmaya başlamıştır. Son derece yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı bir diyet türü olan ketojenik diyet, genel nüfus ve özellikle sporcular ve ünlüler arasında gün geçtikçe popülerlik kazanmaktadır.

Bununla birlikte, düşük yağlı diyetler gibi, yüksek yağlı diyetler diğer diyetlerden daha iyi değildir. Sağlıklı bir diyet, çok çeşitli bir diyettir ve kilo vermemize yardımcı olacak bir diyet, yağ içeriğinden bağımsız olarak, kalori kısıtlayıcı olmalıdır.

  1. İyi Yağlar ve Kötü Yağlar Vardır

Her tür yağ bize gram başına aynı miktarda enerji sağlasa da, farklı yağ türleri vardır. Bununla birlikte, hiçbir yağ türü doğal olarak kötü değildir. Sadece, her şeyin aşırısı kötü olduğu gibi, fazla miktarda kalori de kötüdür.

Doymuş yağın çoklu doymamış yağlar ile değiştirilmesi kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu olabilir. Bu, dozun ve oranın önemli olduğu anlamına gelir. Ancak, bir tür yağ tüketmek veya tüketmemeyi seçmek, genel sağlığımız için hiç bir anlam ifade etmez.

Doymamış yağlar kahraman olmadıkları gibi doymuş yağlar da kötü değildirler. Bütün yağlar bize yaşamak için ihtiyacımız olan enerjiyi sağlar. bir diyetin “iyiliğini” veya “kötülüğünü” belirlemek için, belirli bir yiyeceğin ne kadarının tüketildiğine ve hangi diğer besinlerin tüketildiğine bakmamız gerekir.

Omega 3 gibi dünyada en çok kullanılan sağlıklı yağ içerikli gıda takviyelerini www.fitbull.com ‘dan hızlı ve güvenilir bir şekilde temin edebilirsiniz.

  1. Doymuş Yağlardan Kaçınmanız Gerekir

Basitçe anlatmak gerekirse, doymuş yağ alımını azaltmanın muhtemelen herhangi bir yararı olmayacaktır. Amerikan Kalp Derneği’nden bir danışman, doymamış yağın çoklu doymamış yağ ile değiştirilmesinin kalp

hastalığının riskini %30 azalttığını ve yine doymuş yağların herhangi bir doymamış yağ ile değiştirilmesinin LDL kolesterol düzeylerini azalttığını belgelemiştir.

Bu bilgi, doymuş yağlardan kaçınmamız gerektiğinden ziyade, doymuş yağlara ek olarak doymamış yağlar da tüketmemiz gerektiğini söylemektedir. Somon gibi doymamış yağ oranı yüksek birçok gıda aynı zamanda doymuş yağ da içerir. Eğer doymuş yağdan tamamen kaçınırsak, çeşitli besin maddelerini hiç aalmama ve belki başkalarından daha fazla alma riskine gireriz.

  1. Yağ asitleri

Sorun şu ki, özellikle Türkiye’deki beslenme rutinleri genellikle omega-3 yağ asitleri bakımından zengin değildir. Aksine, diyetin çoğu mısır, şeker ve hayvansal yağlardan oluşur.

Diğer yandan, tipik Batı diyetleri gibi çok yüksek omega 6/omega 3 oranına sahip diyetler ise kronik hastalıkların gelişimini teşvik edebilir. Fakat illa kesin rakamlara bağlı kalmak gerekli değildir. Sadece dengeli, çeşitli bir diyet tüketmeniz gerekir.

Omega 3/omega 6 oranından bağımsız olarak, yağ asidi alımını kasıtlı olarak arttırarak veya omega-3 yağ oranı yüksek olan gıdalar ile beslenerek sağlık faydaları elde edebilirsiniz. Omega-3 yağları bakımından zengin gıdalar arasında balık, keten tohumu, ceviz, kanola yağı ve soya fasulyesi yağı vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu