Meme Kanserinin Bilmiyor Olabileceğiniz  8 Semptomu
Kadın Çocuk Yaşam

Meme Kanserinin Bilmiyor Olabileceğiniz 8 Semptomu

23 Eki, 2017 Yorum

İstanbul, 23 Ekim 2017 – Roche İlaç Türkiye, Meme Kanseri Farkındalık Ayı olarak belirlenen Ekim ayında, hastalıkta erken teşhisin önemini vurgulamak üzere meme kanserinin az bilinen semptomlarına dikkat çekiyor.

Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserinin ilk işareti pek çok kişi tarafından, memede kitle bulunması olarak biliniyor. Bununla birlikte meme kanserinin semptomları, kitleden derideki değişiklikler gibi daha az belirgin işaretlere kadar önemli farklılıklar gösterebiliyor. Söz konusu semptomların tespit edilmesi mutlaka kanser olduğu anlamına gelmese de, en kısa sürede bir hekime danışmak hayati önem taşıyor.

İşte meme kanserinde başarılı tedavinin en belirleyici unsuru olan erken teşhise imkan vermek ve yaşama zaman tanımak için bilinmesi gereken 8 semptom:

· Meme üzerinde veya çevresindeki deri dokusunda değişiklik: büzülme Memenin içerisinde bir kitle olduğu anlamına gelebilir. Kitle, memedeki bağların (lifli doku) kısalmasına, dokunun ve derinin içe doğru çekilmesine ve dolayısıyla büzülme ya da girinti görünümüne neden olabilir.

Meme üzerinde veya çevresindeki deri dokusunda değişiklik: çukurcuklanma Deride çukurcuklar oluşması, meme içerisinde bulunan, atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olan ve lenf damarları olarak adlandırılan minik kanalların bloke olması anlamına gelebilir. Bu da memede ağrı ve şişlik oluşmasına neden olur ve derinin büyük bir alanında, portakal kabuğunu andıran küçük çukurcuklar oluşur. Bazı durumlarda bu oluşum, inflamatuvar meme kanseri olarak bilinen meme kanseri türünün işareti olabilir.

Meme dokusunda kalınlaşma Bu durum, süt salgılayan beze loblarının içinde kitle olduğu anlamına gelebileceği gibi memenin içinde bulunan lenf damarlarının tıkandığının göstergesi olabilir. · Meme bölgesinde egzama benzeri döküntü veya kızarıklık oluşması Meme kanserinin son derece nadir görülen bir semptomudur. Az sayıda vakada, Paget hastalığı olarak adlandırılan, meme kanseri ile bağlantılı bir hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Nedeni bilinmemekle birlikte Paget hastalığı, meme ucunda veya çevresinde egzamaya benzeyen, kaşıntılı kızarık döküntüye neden olur.
Sıkmaya gerek olmadan meme bölgesinden olağandışı akıntı olması Meme ucunun altında, süt taşıyan küçük kanalların iç yüzeyinde kanser hücrelerinin bulunduğu anlamına gelebilir.· Meme ucunda içe dönme, konumunun veya şeklinin değişmesi Geri çıkmayan içe dönük meme ucu (eğer doğuştan bu şekilde değilse), meme ucunun altında onu içeri çeken bir kitle olduğunu düşündürebilir. · Memede görünür damarlar Bir kitleye bağlı olarak kan damarlarında tıkanıklık olduğunun veya tümör gelişmesinin işareti olabilecek, memedeki kan miktarının artması anlamına gelebilir. ·

 

Koltuk altında şişlik Koltuk altı lenf bezlerinde kitle bulunduğunu akla getirebilir. Bazen, koltuk altındaki bir kitle memedekinden çok daha belirgin olabilir.

E-POSTA ABONELİĞİ

Abone olarak yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti, Lütfen Tekrar Denermisiniz

Merhaba ben Sevgi, 2013 yılından beri hayatımın renkli alanlarını paylaştığım bloguma hoş geldin.

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vissmate Temizlik Ürünleri

DÖVME SİLDİRME HAKKINDA TÜM GERÇEKLER

İslami Otellerde En Konforlu Tatil Seçenekleri

Yenidoğan Bebek Çekimi ile Bebeğinizin En Güzel Kareleri

Kenton’dan Pasta Süsleme Malzemeleri Serisi!

2017 Dilek listem

YENİ TREND: 3D KAŞ ŞEKİLLENDİRME

Epilepsi Nedir, Epilepsi Nöbeti Geçiren Bir Kişi Gördüğümüzde Neler Yapmalıyız?

Makyaj malzemeleri kullanım süreleri nelerdir !

www.petimce.com

Kenton Muhteşem Tatlı Sunumlarını Özlem Mekik’le Ulaşılabilir Kılıyor…

Yves Rocher Bitkisel Kozmetik

Evde sos yapmak aslında çok kolay

Hünerliparmaklardan Çıkan El İşi ve Örgüler

Vernel Max 8 hafta daha yoğun ferahlık konsantre çamaşır yumuşatıcısı -Taze Gül

Happy Moons Cafe Ankara’da açıldı

DETOKS NEDİR? NE DEĞİLDİR? NASIL YAPILIR?

Hijyende tek hareket Vissmate !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-POSTA ABONELİĞİ

Abone olarak yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Denermisiniz