Hünerliparmaklardan Çıkan El İşi ve Örgüler


 

El işi Örgü modelleri

El işi Örgü modelleri

 

Kadınların vakitlerini değerlendirmek için yaptıkları, el işi ve örgülerden biraz bahsetmek istiyorum. Eski günler aklıma geliyor, babaannemin bir köşeye oturup saatlerce hünerli parmakları ile patik ördüğünü hatırlıyorum, benimde çok ilgimi çekiyordu, nasıl ördüğüne, o güzel desenlerin nasıl oluştuğunu dikkatli bir şekilde izlerdim, tabi bazen izlemekle yetinmeyip babaannemi soru yağmuruna tutardım, babaannemin çeşit çeşit patik modelleri yaptığı olurdu, hala bazılarını hatırlıyorum, krokodil, Tunus işi, kalpli, hatta komşu çatlatan örgü modellerinden patikler vardı.

 

Patik Modelleri

 

Tabi sadece el işiyle uğraşan babaannem değildi, annemde değişik örgü modelleri yapıyordu, sadece örgü modeli değil, rengarenk yazma kenarlarına harika oya örnekleri de işliyordu, annemle tuhafiyeye gider renkli ipler, süslü düğmeler arasında kaybolurdum, annemin oya modelleri işlemek için aldığı oya ipleri benim için çok çekici gelirdi, annem tığ ile oya örneği işlerken çok dikkatli izliyordum, benim için zor görünse de zamanla yapabileceğimi biliyordum.

 

Oya Örnekleri

 

Şuan el işi ve örgü modelleri oldukça gelişmiş bir şekilde yapılıyor, kadınların hünerliparmakların dan harikalar çıkıyor, eskiden komşulardan akrabalardan toplanan örgü ve el işi modelleri elden ele gezer örneğin aynısını yapmak için saatlerce uğraşılırdı, şimdilerde örnek bulmak çok kolaylaştı, artık neredeyse tüm bayanların sahip olduğu akıllı telefonlar sayesinde, her örneği kolaylıkla buluyoruz, detaylı anlatımlı anlatan bir çok video var ki, hepsi birbirinden güzel ve çeşitli.

 

 

 

 

 

 

E-POSTA ABONELİĞİ

Abone olarak yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti, Lütfen Tekrar Denermisiniz

Editor

Makyajı, kozmetik ürünleri, kitapları, yemeyi, içmeyi, arkadaşlarımla gezmeyi çok seven birisiyim. Sürekli yeni şeyler öğrenmek keşfetmek ve sizinle paylaşmak için 2013'den beri buradayım

BENZER YAZILAR

Yazılar ve Ürünler Hakkındaki Düşüncelerinizi Merakla Bekliyorum.

Hakkımda

Sevgi Bolat

Sevgi Bolat

Makyajı, kozmetik ürünleri, kitapları, yemeyi, içmeyi, arkadaşlarımla gezmeyi çok seven birisiyim. Sürekli yeni şeyler öğrenmek keşfetmek ve sizinle paylaşmak için 2013'den beri buradayım. Sende hoşgeldin:)

Instagram

E-POSTA ABONELİĞİ

Abone olarak yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti, Lütfen Tekrar Denermisiniz

Hürriyet Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe