Kadın ÇocukYaşam

Hünerliparmaklardan Çıkan El İşi ve Örgüler

 

El işi Örgü modelleri
El işi Örgü modelleri

 

Kadınların vakitlerini değerlendirmek için yaptıkları, el işi ve örgülerden biraz bahsetmek istiyorum. Eski günler aklıma geliyor, babaannemin bir köşeye oturup saatlerce hünerli parmakları ile patik ördüğünü hatırlıyorum, benimde çok ilgimi çekiyordu, nasıl ördüğüne, o güzel desenlerin nasıl oluştuğunu dikkatli bir şekilde izlerdim, tabi bazen izlemekle yetinmeyip babaannemi soru yağmuruna tutardım, babaannemin çeşit çeşit patik modelleri yaptığı olurdu, hala bazılarını hatırlıyorum, krokodil, Tunus işi, kalpli, hatta komşu çatlatan örgü modellerinden patikler vardı.

 

Patik Modelleri

 

Tabi sadece el işiyle uğraşan babaannem değildi, annemde değişik örgü modelleri yapıyordu, sadece örgü modeli değil, rengarenk yazma kenarlarına harika oya örnekleri de işliyordu, annemle tuhafiyeye gider renkli ipler, süslü düğmeler arasında kaybolurdum, annemin oya modelleri işlemek için aldığı oya ipleri benim için çok çekici gelirdi, annem tığ ile oya örneği işlerken çok dikkatli izliyordum, benim için zor görünse de zamanla yapabileceğimi biliyordum.

 

Oya Örnekleri

 

Şuan el işi ve örgü modelleri oldukça gelişmiş bir şekilde yapılıyor, kadınların hünerliparmakların dan harikalar çıkıyor, eskiden komşulardan akrabalardan toplanan örgü ve el işi modelleri elden ele gezer örneğin aynısını yapmak için saatlerce uğraşılırdı, şimdilerde örnek bulmak çok kolaylaştı, artık neredeyse tüm bayanların sahip olduğu akıllı telefonlar sayesinde, her örneği kolaylıkla buluyoruz, detaylı anlatımlı anlatan bir çok video var ki, hepsi birbirinden güzel ve çeşitli.

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Güzel bir yazı, beni çocukluğuma götürdü, eskilere göre şuan daha çeşitli örgü modelleri yapılıyor, sanırım internetin buna büyük bir katkısı var. Yazını çok beğendim, teşekkürler.

  2. Bahsettiğinizi bütünüyle yaşadığımı söylesem abartmış olmam heralde, çocukluğum sizinkiyle aynıydı, örgü ve el işleri hayatımızın bir parçası bence, ben örmeden duramam, örgü örmek birşeyler yapabilmek beni çok rahatlatıyor, yazınız çok güzel olmuş, sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu