BlogBlog İpuçları

Blogcular için zaman kazandıran İpuçları

Blogcular-için-zaman-kazandıran-İpuçları-www.sevgininmakyajdefteri.com.jpg
Blogcular için zaman kazandıran İpuçları
E-postaları yanıtlamak, yorumlara yanıt vermek,sosyal medyada bulunmak, her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak, seo, fotoğraf çekmek- düzenlemek ,içerik tanıtımı yapmak bir blogunuz varsa yapmanız gereken çok şey var. Blogcular için zaman kazandıran İpuçları benim kendi uyguladığım ve işime yarayan yöntemler.
Blogunuz büyüdükçe giderek çok fazla zaman alır. Ev, aile, tam zamanlı bir iş, kendi sosyal yaşamınızı da ekleyin ve blogunuzda çalışmak için fazladan bir enerji ve zamana sahip değilsiniz. Hepsini yapmak için gerekli zamanı nasıl buluyorsunuz?

E-POSTALARI YANITLAMAK 

Bir süredir blok yazıyorsanız düzenli olarak blokla alakalı e-postalar alıyorsunuzdur. Benim için bunlar PR istekleri , yardım isteyen okuyucular yada öneride bulunanlar,ürün yada hizmetlerini satmaya çalışan insanlar,basın bültenleri. Bütün bunlar zamanımın büyük bir kısmını almaya başladığını farkına vardım. Büyük kısmına hayır dedim ve e-posta şablonları hazırlamaya başladım. Şablonların kısa yada uzun olması önemli değil kendimi uzun uzun ifade etmeye çalışmıyorum. Kısa ve düzgün şekilde konularla ilgili kopyala yapıştır şablonları hazırladım genelde aynı türlerde e-posta aldığım için cevaplamak daha kolay oluyor.

GÖRSEL ŞABLONLAR

 görseller benim çok fazla önemli.  özellikle blogda kullanacağım fotoğraflar için daha fazla para ve zaman harcıyorum. Çalışma alanım ve fotoğraf çekme alanım aynı olduğu için benim en zorlandığım kısım bu oluyor. Fotoğraf çekimlerinde objeler kullanmayı seviyorum ve bunları düzgün bir şekilde depolamak oldukça zorlaşmaya başladı.
Ben sürekli kendimi geliştirmek için farklılıklar yapsam da size tavsiyem blogunuzda kendi beğenilerinize uygun şablonlar olsun yazı karakterleri , fotoğraflarınızın belli bir sitilde olması blogda kendi tarzınızı yansıtarak okuyucuların ilgisini daha fazla çekebilirsiniz.

FİKİRLERİNİZİ BİR YERDE SAKLAYIN

Bu benim için çok önemli gün içinde nerede olursa olsun aklıma güzel bir fikir geldiğinde hemen not etmem gerekiyor çünkü hemen unutabiliyorum. Hani şu youtube videolarında çantamda ne var diye çok şık ve hiç kullanılmayan not defteri yada ajandalar var ya  🙂 onlardan bir tane edinin ve düzenli kullanın. Benim iki şekilde not alma yöntemim var  biri telefonumda Evernote karma karışık acil durumlar için oldukça kullanışlı  ve pratik . Kalem defter kullanmayı sevdiğim için Ajandam çalışma masamda her zaman açıktır.

STOK FOTOĞRAFÇILIK

Blok yazarken görsel malzeme oldukça önemli yazıları okumak yerine insanlar görsellere bakmayı seviyor. İşte bu yüzden görsel kalitenizi artırmanız gerekir. Bunun için internet bir sürü örnekle dolu . Bire bir kopya yapmak yerine esinlenebilirsiniz ama  kendi tarzınızı oluşturun. Yoğun bir temponuz varsa bir hafta boyunca sosyal medyada ve blok da kullanacağınız fotoğrafları stok yapabilirsiniz. Bu sosyal hesaplarınızda hem görsel kaliteyi getirir hemde zamanınızı daha doğru kullanmanıza olanak sağlar.

SOSYAL HESAPLARINIZI BİRBİRİNE BAĞLAYIN

Kullandığınız sosyal hesaplarınızı İNSTAGRAM,FACEBOOK,TWITTER, birbirine bağlayarak blok içeriğinizi tek bir yerden sosyal medyaya atabilirsiniz ben bu şekilde yapıyorum her birine ayrı emek harcamaya zamanım olmadığı için çok pratik bir yöntem.
 
BLOG YEDEKLEME
Bir gün uyanıp blogunuzda herşeyin silindiğini görseniz ne hissedersiniz ? Bu olmaz diye bir şey yok genelde blog yazarlarının kafası başka şeylerle meşgul olduğu için bu sorun sanırım hiç akıllarına gelmiyordur 🙂 Google ticari bir arama motoru bir gün blogspotu kapatabilir ve siz yazdıklarınıza fotoğraflarınıza bir daha asla ulaşamayabilirsiniz. Yada teknik bir sorun yüzünden blogunuz çökebilir. İşte bu durumlar yaşandığında emeğinizin bir anda uçup gitmesini istemiyorsanız  her hafta düzenli şekilde blog yedeklemenizi alın.
Kendi adıma blok yazmak son zamanlarda yaptığım en iyi şey yazmayı ve araştırmayı seviyorum. Sürekli yenilenmek ve öğrenmek gerektiği için sıkılmadığım tek ilgi alanım. Kendimi genel anlamda anlaşılan blogger  dünyasının  içine elimden geldiğince sokmamaya çalışıyorum. Yapılan olumsuz davranışlar hele ki son zamanlarda yapılanları gördükçe rahatsız etmeye başladı.  Gereğinden fazla zarar veren ve zafere giden her yol mübahtır anlayışını taşıyan bazı blogger arkadaşları hayretle izliyorum.
 Blok yazmaya sırf bana bedava ürün gelsin diye başlıyorsanız kusuruma bakmayın seçici ve özenli davranamayacağınız için çöp blok olmaktan öteye gidemeyecektir. Zaten Firmalar sosyal medya çalışmalarını profesyonel bir şekilde yönetmeye başlamadığı sürece özellikle Niş blok olmak çok zor. Niteliğe değil niceliğe kıymet veren bir toplum olduğumuz için bu düzen de böyle gidecek gibi görünüyor.
Bu yazıyı buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim. Bloglar hakkında sizin düşünceleriniz nedir? Bu postun altında benimle paylaşırsanız sevinirim. Bundan sonraki Blog tüyosu hangi konuda olsun ? Sizden gelen yorumlara göre konu belirmek istiyorum hadi bana yazın .Facebook : sevgininmakyajdefteri
İnstagram : sevgininmakyajdefteri

 

İlgili Makaleler

10 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu