BlogSosyal Medya

İnstagram Fotoğrafçılığı

İnstagram Fotoğrafçılığı-sevgininmakyajdefteri-makyaj-blogları.jpg

Merhaba blog tüyoları yazı dizimin ikincisini hazırlarken benimde son günlerde çok fazla zaman geçirdiğim ve hepimizin çok sevdiğini düşündüğüm İnstagram hakkında benim kullandığım ip uçlarını sizinle paylaşmak istedim. İnstagram Fotoğrafçılığı için nelere dikkat ediyorum fotoğrafları nasıl çekiyorum hangi aplikasyonları kullanıyorum , elimden geldiğince bilgi vermek istiyorum. Tabi ki ben bilir kişi falan değilim elimden geldiğince teknolojiyi takip eden ve sürekli öğrenme eğiliminde ve kendini geliştirme çabasında biriyim.

İnstagram anlatmak istediğimizi görsel üzerinden yayımladığımız bir platform her birimiz bol takipçi ve beğeni gelsin istiyoruz ama takip etme ve başka profilleri beğenmekte oldukça cimri davranıyoruz. Blog yazmak çok ciddi emek ve zaman istediği için onun yerine şip şak iki resim çekip altına iki kelime bol hastag döşeyip yayımlıyoruz. Bu kadar kolay değil mi bence değil neden mi açıklayım.

Zamanla instagram üzerinden fenomenleşmek yaptığın işi, sattığın ürünü tanıtmak zorunluluk haline geldi. Reklam ve tanıtım işleri daha kolay ve ucuz şekilde istenilen kitleye ulaşmaya başladı. Hiç birimiz dizi seyrederken çıkan reklamları seyretmek istemiyoruz ama instagram da bu reklamlara tanıtımlara bakmadan geçemiyoruz. Köpeğim çakılı instagram üzerinden sahiplendim böyle bir sürü güzel şeyler de yaşanıyor. Modası geçecek bir gün diye beklenirken hayatımıza daha fazla girmeye başladı .

İnstagram Fotoğrafçılığı-sevgininmakyajdefteri-makyaj-blogları.jpg

1. Profil oluşturma 

İnstagram da sayfa oluştururken ne için kullanacaksanız ona göre bir profil hazırlamanız çok iyi olacaktır. Sizi takibe alan kişiye kendinizi doğru tanıtmanız önemli. @sevgininmakyajdefteri blog için kullandığım bir sayfa  etkinlikler dışında elimden geldiğince kişisel hayatımı paylaşmıyorum. Sayfa benim istediğimi paylaşırım mantığı eğer takipçi portföyünüz belli ise doğru bir davranış değil.

2. İçerik Üretme

Sayfanızı açtınız şimdi içerik üretmek için heyecanla telefonla resim çekip paylaşmaya başladık . Ama kimse beğenip takibe almıyor neden? Kişisel sayfalar için söylemiyorum benimde kişisel sayfam var uzun zamandır kullanmaya fırsat bulamadığım işte orada canım ne isterse onu paylaşırım. Örnekleri kendi sayfamdan vereceğim @sevgininmakyajdefteri kozmetik , Kişisel bakım paylaşımları yaptığım, elimden geldiğince farklı ürünleri deneyimleyip sizinle paylaştığım bir mecra.
Burada elimden geldiğince bir ürünü paylaşırken görsel estetik katmaya çalışıyorum çünkü bende bir kullanıcıyım takibe aldığım profilde ne  görmek istiyorsam kendi sayfamı da o doğrultuda geliştirmeye çalışıyorum.

3.İçerik Üretirken yapılan yanlışlar 

  Kötü ve özensiz görsel içerik, arka arkaya çok fazla yayın yapmak( bazıları öyle yoğun yayın yapıyor ki diğer sayfaların yayınlarını göremiyorum buda takipten çıkma sebeplerinden biri) , bolca yediğini içtiğini neredeyse sıçtığını paylaşmaya kadar abartmak, bol miktarda atarlı giderli ona buna laf sokmak (başkalarını küçümseyip laf sokmadan önce kendine bak sen ne yapıyorsun ) diyen iç sesimle tahammül edemiyorum. Takibe aldığım bir hesap bunları yapıyorsa takipten çıkıyorum.
Birde instagram polisliğine soyunanlar var sürekli kamu spotu gibi ota boka her şeye karışan ne yapman gerektiğini nasıl davranman gerektiğini söyleyen bu tarz kendi beceriksizlik ve mutsuzluklarını başkalarının moralini bozarak kendini tatmin eden. Ucuz ayak oyunları yaparak kendini kurnaz zannedip karşısındakini aptal yerine koyan minicik basit çıkarlar uğruna entrika çeviren ve kaostan beslenen insanları özel yaşamıma almıyorsam kullandığım sosyal mecralarda da görmek istemiyorum. Bu şekilde negatif davrananları da takip etmiyorum yada takibe aldıysam hemen çıkıyorum. Bir de gereksiz cinim cicim yapan doğal olmayanlar onlarda çok itici geliyor.
Sosyal hesaplarınızı yönetirken sizde bir takipçisiniz  kendiniz ne isteyip ne istemediğinizi düşünerek size yapılanlardan dolayı duyduğunuz rahatsızlıkları göz önüne alırsanız daha kolay çözümler bulabilirsiniz.
Zaten günlük yaşamda Ülke olarak zor zamanlar geçiriyoruz kişisel olarak mutlaka bir sürü zorluk ve sıkıntılar yaşıyoruz her birimiz bence bir birimize saygılı ve ölçülü davranmalıyız karşımızdakine saygı duymuyorsak kendimize saygı duymalıyız ve davranışlarımızı sözlerimizi seçerek davranmalıyız. Baya içimi dökmüş gibi oldum ama sanırım sosyal medya vandalizmden  hepimiz şikayetçiyiz.

İnstagram Fotoğrafçılığı :

 

İnstagram Fotoğrafçılığı-sevgininmakyajdefteri-makyaj-blogları.jpg
Ben instagramda yayınladığım bütün fotoğrafları telefon kamerası ile çekiyorum LG V10 kullanıyorum Android işletim sistemi kullandığım için  önereceğim programları play stordan indirdim.
Üç fotoğraf edit programı kullanıyorum PicsArt ve Snapseed ücretsiz indirebilirsiniz facetune ücretli versiyonunu iş için  kullanıyorum . Linklerden kendi kullandığım versiyonları indirebilirsiniz.

 

İnstagram Fotoğrafçılığı-sevgininmakyajdefteri-makyaj-blogları.jpg

 

PisArt : Kullanımı ilk başta zor gelebilir türkçe özelliği olduğu için  kullandıkça çok fazla seçeneğiyle tek başına yeterli gelecektir.  Ben özellikle ayarlardan ışık ve kontras özelliğini kullanıyorum . Fatoğrafı instagram ölçülerinde kırpma özelliği de olduğu için kulanacağınız fotoğrafları kolayca editleyebilirsiniz.
İnstagram Fotoğrafçılığı-sevgininmakyajdefteri-makyaj-blogları.jpg

 

Snapseed : Yine çok fazla özelliği ile kolay kullanılan bir program metin kısmını ve vinyet kısmı benim en fazla kullandığım kısımları .
Fotoğrafları beyaz zemin üzerinde ve gün ışığında çekmeye çalışıyorum . Görsel düzeni kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. benim mobilyalarım ahşap rengi olduğu için beyaz mat resim kartonları kullanıyorum kırtasiyelerden renkli ve beyaz fon kartonları işinizi görecektir. Yada Youtube da bir sürü farklı softbox yapımı hakkında video var onlardan yararlanabilirsiniz. Cam kenarına koyacağınız bir sehba üzerinde bile harika fotoğraflar çekebilirsiniz.
Kullandığınız telefon yada fotoğraf makinası ne olursa olsun  güzel fotoğraflar çekmek için doğru açıdan  doğal gün ışığı ve objeler kullanarak özenli içerikler üretebilirsiniz.
Paylaşım yaparken uygun hastaglar kullanmanız sayfanıza yayın yaptığınız konularla ilgilenen takipçilerin gelmesinde önemli rolü var . Hastagları nasıl bulacağım derseniz onunda kolayı var play storda hastag programlarından birini kullanarak kendinize uygunlarını seçip paylaşabilirsiniz.

Umarım yazdıklarım sizin için faydalı olur.Sorularınız yada önerilerinizi  postun altında benimle paylaşırsanız mutlaka birbirimizden öğrenebileceğimiz çok şey vardır.

 

İlgili Makaleler

8 Yorum

    1. Yazıyı hazırlarken biraz atarlanmışım ama lafın doğrusu ortadan başlamak bu güne kadar yaşadığım deneyimlerden bahsettim kendimce beğenmene çok sevindim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu