Yağ Dolgusu Nasıl Yapılır? - Sevginin Makyaj Defteri - Makyaj ve Kozmetik Blogu

Cuma, Temmuz 31, 2015

Yağ Dolgusu Nasıl Yapılır?

yağ-dolgusu-nasıl-yapılır.jpg


Yağ dolgusu dediğimiz operasyon tam olarak kendi vücudunuzda istediğiniz noktalarda belli bir dolgunluk kazanmasını isteyen kişilere uygulanan estetik bir olgudur.  Yüzünüzde, göğüslerinizde gözünüzde yani kısaca istediğiniz her alanda bu operasyonu yaptırabilirsiniz. O bölgeye enjekte edilen yağ dilediğiniz gibi dolgunluk kazandıracak ve istediğiniz görüntüye ulaşmanızı sağlayacaktır.  Son dönemlerde dudaklara daha çok uygulanması talep edilen bu yöntem kadınların gözde estetik müdahalelerindendir.

Yağ enjeksiyonu/dolgusu için kullanımı tercih edilen yağlar genellikle özel olarak kullanılan liposuction enjektörleri ile karın çevresinden alınmaktadır. Bunun dışında bel, kalça, kol, bacaklardan da alınabilir. Liposuction uygulamasının düşünüldüğü kişilerin gözaltı torbalarından bile yağlar alınıp yine gözünün çevresine uygulanabilir.

Yağ dolgusu operasyonu yarım saatle bir saat arasında değişebilen bir sürede yapılır.  Lokal anestezi tercih edilerek uygulansa bile ameliyathane ortamında bu işlemin gerçekleşmesi çok daha önemli ve faydalıdır. Bu sayede hastaya hem sakinleştirici ilaçlar verilir hem de hastanın rahat olması ön planda tutulmuş olur.  Çok basit bir metotmuş gibi görünse de dokularına işlenecek olan bu yağ dolgusu operasyonu steril ortamda yapılması gereken bir yöntemdir.  


Yağ doku enjeksiyonu işleminin ardından hemen sonra yüzün veya enjeksiyon sahasının manzarasını yalnızca enjekte edilen yağ dokusu oluşturmaz. Çünkü her ne kadar basit, çok kolay desek de cerrahi bir müdahale adı altında gerçekleştiği için o sahada bir kanlanma durumunun olması kadar doğal bir şey yoktur.  Ama bu oluşan ödem sonraki zamanda çok hızlı bir şekilde iyileşme gösterir ve yüzünüz normal haline dönmeye çalışır. Yüze yağ enjeksiyonu olarak verilen yağ dokusunu büyütme işlemi de kalıcı bir metot olduğundan sonraları daha net bir şekilde görebilirsiniz uygulanan operasyonun net görüntüsünü.  

Her ameliyatın yan etkisi kadar büyük yan etkileri olmasa da kızarıklık ve benzeri tarzda etkiler görülebilir hastada bu gayet normaldir. Zamanla uygulanan bu yağ dolgu işleminde belli sıkıntılarda baş gösterebilir örneğin yağların bir kısmı belli bir süre sonra aşağıya doğru bir çöküş sağlayabilir bir erime durumu oluşabilir. Bu dolgunluk ortadan kaybolduğunda isteğe göre işlem tekrar uygulanır.


Ama her şeye rağmen zorla güzellik oluyor muymuş sorusuna bu kadınlar “evet” cevabını vermeli miymiş? 


4 yorum:

  1. Yanıtlar
    1. sanırım yüzüme bende dokundurmam. :)

      Sil
  2. Benim ilgimi çekmedi değil. Ama Hyaluronic acid okuması da yazması da zor olan bu dolgu maddesi çok pahalı ve geçici. Acaba hangisinden yaptırsak:))))))))

    YanıtlaSil